TOKAT GAZETESİ

ANKARA BULUŞMASI NE KADAR BAŞARILIYDI?

Mehmet Emin ULU

 

21-25 Nisan tarihlerinde AKM’de düzenlenen “Tokat Günleri” halâ konuşuluyor. Bir programın bitiminden sonra da hakkında olumlu ve olumsuz konuşulmuş olması; her şeyden önce başarı için önemli bir ölçüdür.

Geçtiğimiz yıl yapılmayan “Tokat Günleri” programını, yeni Valimiz Sayın Şerif Yılmaz’ın “Her şeyden önce tanıtım” düşüncesinin bir tezahürü olarak orta çıktığını ve son derece başarılı geçtiğini söyleyebiliriz.

Özellikle açılış gününde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılması; Tokat Tanıtım Bilincinin ne ölçüde gerçekleştiğinin bir göstergesidir.

Milletvekillerimizin tamamı, eski milletvekillerimizin birçoğu, sayısız bürokrasi, binlerce davetlinin ilk gün coşkusu her şeyin üstündeydi.

Hele Sayın valimiz Şerif Yılmaz’ın heyecanı, dikkati, hakikaten her türlü takdirin üstündedir.

Fakat bunca iyi niyet, gayret ve çabanın ötesinde tanıtım amaçlı stantların aynı beceri, heyecan, coşku ve atılım içinde olduklarını söylemek saf dillik olur. Bazı ilçeler katılmış olmak için katıldıkları gün gibi ortadaydı. Zaruretin gereği olarak Ankara’ya gittikleri, sözlerinden, davranışlarına; konuşmalarından mimiklerine varıncaya kadar okunuyordu.

Koca Gaziosmanpaşa Üniversitesinin standının bu denli zayıf olmasını neye bağlamak icap eder bilmiyorum.

Gözlerinden, sözlerinden, yüreklerinden, mimiklerinden heyecanlarından bir şey kaybetmemiş ilçeler ve stantların sayısı da bir hayli fazlaydı.

Eğer alfabetik sırayla söylemem icap ediyorsa göze batan en önemli stantlar: Erbaa, Niksar, Turhal ve Zile stantlarıydı. Bunlardan hangisi daha güzel, hangisi daha heyecanlı, hangisi daha samimi, hangisi daha özveriliydi, ayırım yapmak istemiyorum. Zira stantları gezip görenler, sohbet halkalarına katılanlar bunların farkındadırlar.

Ne yazık ki Tokat’ı tanıtan, Tokatlı yazarların kitaplarının satıldığı bir satandın olmayışı; bu alanda Tokat ve Tokat’ın tanıtımını düşünenlerin en büyük eksikliğiydi. Göze hitap etme bir nebze, daha çok mideye hitap eden bir tanıtımın ne kadar kalıcı olabileceğini zaman gösterecektir. Düşünenlere ve düşünceye hitap etmeyen bir tanıtım anlayışının eksik olduğu akıldan asla çıkarılmamalıdır.

Bir başka sıkıntı da; sivil derneklerin temsil edilmemesi… 2. Günde Ankara’daki sivil dernek başkanlarının çoğuyla görüştüm. Bir sıkıntı olduğu apaçıktı. Tokat’taki sivil derneklerin de bu konuda yavan kaldıklarını söyleyebilirim…

Sözü uzatmak boşuna… Ankara’da Tokat Günleri Buluşması kanaatimce Sayın Valimiz Şerif Yılmaz’ın büyük gayretleri ve fedakârlıklarıyla düzenlendiği gün gibi ortada…

Bu yıl, Rize, Malatya ve Sivas günlerine de katıldım. Hiç biri Tokat Günleri kadar renkli değildi.

Tokat Günleri amacına ulaştı mı?

Evet!...

Şehrin ilçe ve beldeleriyle bütün potansiyelini yansıttı mı?

Hayır! Asla!...

Umarım şehrimizin dışarıda nefes almasıyla alakalı böylesine günlerde, yük bir kurumun üzerinde kalmaz…

Ankara’da Tokatlılar Derneği de her şeye rağmen orada olmalıydı…

Seneye daha organize olmuş; daha canlı, daha heyecanlı “Tokat Günleri”nde buluşacağımızı umuyorum… 

Bu kalıcı, sürekliliğin ve kurumlaşmanın bir icabıdır. Yoksa…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat