TOKAT GAZETESİ

ÖĞRENCİLERLE RÖPORTAJLARA DEVAM...

Öğrenciler ile röportajlar yapmaya devam etmekteyiz. Bazen Tokat2a tatil için gelen öğrencilere rastlamaktayım. Onlarda bu çalışmamı duyunca “bizimle de yapsana” diyorlar. Bende onları kırmayarak yapıyorum. Sonunda onların özgüveni artmakta  kendilerine güven gelmekte.

SORU-Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Bugüne kadar hangi okulları okudunuz ?

FURKAN ÖRNEK- Ben Furkan Örnek 25.Eylül .1995  Tokat Zile doğumluyum. 6 yaşıma kadar Erzincan’da yaşadım. Babamın tayini İstanbul’a çıkınca İstanbul’â taşındık. İlköğretimi Ülkü Bora İlköğretim Okulunda tamamladım. O zamanlar SBS sınav sistemi vardı. Bende 7. ve 8. sınıflarda sınava girdim. Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesini kazandım. Şu anda 3. sınıfa geçmiş bulunmaktayım.

SORU- Neden Anadolu Lisesini tercih ettiniz? Bu okulu yazmadan önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

FURKAN ÖRNEK- Anadolu Lisesini seçmemin sebebi  eğitimlerinin  iyi olması ve  Üniversiteye kazandırdıkları öğrencilerin çok olması. Hedefim Anadolu Lisesi kazanmaktı. Bunu başardım. Eğitimimi iyi bir şekilde tamamlayıp  İyi bir Üniversite kazanmak istiyorum.

SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede  okur? Onların bu çabalarınıza bakış açısı nasıldır?

FURKAN ÖRNEK- 4 kişilik bir aileyiz. Babam memur. Annem ev hanımı. Kardeşim ise İlköğretim 7. sınıfta okuyor. Bugünlere gelmemde ailemin katkısı çok büyüktür. Onların yeri ve önemi benim için çok büyüktür.

SORU- kitap okumakta mısınız? kitap okumanın sizin gelişiminize ne kadar katkısı oldu bugüne kadar?

FURKAN ÖRNEK – Zaman buldukça kitap okuyorum. Özellikle roman ve şiir kitapları okuyorum. Bu kitaplar benim hitap yeteneğimi artırıyor. Bu kitaplar daha iyi düşünmemi sağlıyor.

SORU- Arkadaş kimdir? Arkadaş seçimi senin için ne ifade etmektedir?

FURKAN ÖRNEK- Bence arkadaş kardeş demektir. Arkadaş seçerken hem kendi çevremize  hem de arkadaşlarımızın çevresine dikkat etmeliyiz. Çünkü geleceğimizde arkadaşlarımızın etkisi çok büyüktür.

SORU-YGS LYS sınav sistemini nasıl buluyorsunuz?  Bu sınava sizin önerileriniz nedir?

FURKAN ÖRNEK- Bence eski sınav sistemine nazaran daha iyi olmuş. İlerde sınav sisteminin daha iyi ve yerine oturmasını isterim. Her sene sınav sisteminin değişmesi çalışma düzenimizi etkiliyor.

SORU- Lise Gençliğinin genel sorunları neler ve çözüm yolları sizce nedir?

FURKAN ÖRNEK- Lise öğrencilerinin genel sorunları lise bittikten sonra Üniversite kazanır mıyım? Gelecekte iş bulur muyum gibi sorunlardır. Bence daha çok Üniversite ve daha çok iş imkanı sunulmalıdır.

SORU- Üniversitede hangi bölüm okumak istemektesiniz? Hangi mesleği yapmak istemektesiniz ?

FURKAN ÖRNEK- Üniversitede inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Boğaziçi Üniversitesinde okumak isterim. Üniversiteyi tamamladıktan sonra mesleğimi yurt dışında yapmak istiyorum.

SORU- İşsizlik kaygısı yaşıyor musun?

FURKAN ÖRNEK- Evet. Çünkü genç nüfus çok ve iş imkanı az. Bu yüzden ilerde yurt dışında çalışmak istiyorum.

SORU- Lise öğrencileri ve Üniversite öğrencileri genelde çekingen siz ise aktif öğrencisiniz iletişim kurmayı seven konuşkan insansınız. Bu size ilerde ne kazandıracak?

FURKAN ÖRNEK- Bence benim bu özelliğim kendimi daha iyi tanıtmamı  ve kendime duyduğum güveni açıklıyor. Bu da ilerde benim iş hayatımı olumlu etkileyecektir.

SORU- Anadolu Lisesini kazanmak isteyenlere neler önereceksiniz ?

FURKAN ÖRNEK- Bence önemli olan Anadolu Lisesini kazanmak değildir Kazandıktan sonra  gelecek olan başarı önemlidir. Benim tavsiyem Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi gibi güzel ve iyi okulları kazandıktan sonra çalışmayı bırakmamak  çünkü asıl sınav lise bittikten sonra başlar.

SORU- Başka ne anlatacaksınız

FURKAN ÖRNEK- İlerde sevdiğiniz mesleği yapın. O zaman hayatınızda daha başarılı olursunuz .

Teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat